Suurepärase koogi saab jahust, suhkrust, munast ja võist vaid siis, kui koostisained on täiuslikus vahekorras. Sarnaselt kokandusele ei moodusta üksnes pilatese põhimõtted suurepärast treeningmeetodit - tõeline voolavuse maagia tekib alles siis, kui hingamine, täpsus, kontroll ja keskendumine ühinevad harmooniliseks tervikuks.
Joseph Pilates võrdles liigutuste voolavust kassi paindlikkuse ja graatsiaga. Voolavuse aluseks pilatestreeningus on liigutuste kvaliteet, mis nõuab järgnevust, sujuvust ja keha terviklikku integreerimist igas liigutuses, igas harjutuses ja igas üleminekus ühest harjutusest teise. See hõlmab rütmi ja sünergiat, tasakaalus lihasaktiivsust ja lõdvstust ning loob lõpuks kogemuse, mis tundub palju rahuldustpakkuvam kui tavaline treening.
Kuidas saavutada selline paindlikkus ja graatsia? Kehalisel tasandil saame me õppida tajuma ja mõjutama oma fastsiat. See sidekoeline võrgustik, mis ümbritseb ja ühendab kõiki keha lihaseid, luid, elundeid ja veresooni, võimaldab meie keha erinevatel osadel liikuda tervikliku süsteemina. Fastsia võib olla paindlik ja elastne, kuid see võib muutuda ka jäigaks ja pingesolevaks näiteks stressi, vähese liikumise või vigastuste tõttu. Hea fastsia tervis on oluline liikumise kerguse ja keha üldise heaolu tagamiseks. Meie fastsia toonus ehk paindlikkuse ja jäikuse suhe määrab, kui elastsed ja sujuvad on meie liigutused ning milline liikumisulatus võimaldab veel fastsial taastuda ehk algsesse olekusse naasta. Seda nimetatakse elastseks tagasitõmbumiseks, mis sarnaneb „jojo-ulatusega“. Igaühel meist on oma unikaalne „jojo-ulatus“, mis võib päevast päeva erineda sõltuvalt keha loomulikust elastsusest. Kui õpime tajuma, kuidas meie keha taastub – nagu jojo, mis pärast venitust tagasi oma kohale tõmbub – saame tuua oma liikumisse rohkem voolavust ja vastupidavust. Seda taju aitavad pilatestreeningul suurendada ka pilates-masinad, kus harjutusi sooritatakse vedrude pinget kontrollides. Sarnaselt jojo-tööle õpetavad vedrud liigutusi juhtima ja kontrollima ning tunnetama oma keha nö “vedrulisust” ehk teisisõnu avastama ja kontrollima enda keha “seesmiseid vedrusid”.
Lisaks fastsiale on meie kehas ka energeetiline süsteem - nähtamatud energiakanalid ehk meridiaanid, mis toetavad tervist ja tasakaalu, võimaldades eluenergial vabalt voolata, elavdades ja toites kõiki keha süsteeme. Hea tervis sõltub sellest, kui sujuvalt energia läbi nende kanalite liigub. Kui esineb blokeeringuid – olgu need kehalised või emotsionaalsed – siis on mõju võrreldav jõele paisu tekkimisega: mõnes piirkonnas tekib liigne surve ja üleujutused, samas kui teised jäävad kuivale. Pilatestreeningus toimub spetsiifiliste liigutuste ja pilatesmasinate abil energiakanalite töötlemine. Kombineerides keha reastatud liikumise ja hingamise, saab teadlike venituste, väänamiste ja pöörlevate liikumiste kaudu energiakanaleid piltlikult väljendades”pigistada nagu käsna” ning seeläbi soodustada taastava energia vaba voolu kuni sõrmeotsteni ja varvasteni.
Kui laiendame fookust keha sisemisest voolavusest kogu treeningsessiooni dünaamikale, tähendab voolavuse kehastamine seda, et väljendame oma sisemist rütmi - loomulikku harmoonilist liikumist, hingamist ja energiavoolu - kogu harjutuste seeria vältel. See tähendab, et harjutustes ei ole tegemist mitte ainult tehniliste liigutustega, vaid ka sisemise voolu tunnetamise ja sellele järgnemisega. Kui treening algab, oleme täielikult kohal, lastes energiavoogudel kanda meid treeningu algusest kuni rahuldustpakkuva lõpuni. Loomingulised üleminekud, teadlikult ülesehitatud harjutuste jada ja hingamise järgimine kogu sessiooni vältel – need kõik aitavad voolavust luua, olgu valikus klassikaline Pilates-seeria või loomingulisem lähenemine.
Kui vaatame veelgi laiemalt, saab voolavusest midagi enamat kui kehaline liikumine – see muutub kogemuseks, mis hõlmab kogu meie olemust. Neuroteadus kinnitab, et tegevused, mis viivad meid nn „voolavusseisundisse“ (flow state), toovad aju ja keha jaoks kaasa erakordseid eeliseid. Kui tegevus pakub just parajat väljakutset vastavalt meie oskuste tasemele, nõuab see täielikku keskendumist ja kohalolu. Sellises süvenenud kontsentratsiooniseisundis kaob eneseteadlikkus ning välised mured hajuvad. Intensiivne fookus viib ajataju kadumiseni ja kõik meie meeleelundid ning liikumismehhanismid töötavad harmoonias, et saavutada optimaalne kogemus.
Voolavusseisund süütab meis rõõmu ja eneseavastuse aistingud. Kui tegevus pakub piisavalt rahuldust, tekib motivatsioon tagasi tulla ja uuesti kogeda. Samal ajal õpetab see joovastust tundma saavutuse üle – tunnet, mis hakkab märkamatult mõjutama ka teisi eluvaldkondi.
Seega, kui on „Pilatese-aeg“, häälestu oma hingamisele, kuula oma keha ja luba end rütmiga kaasa minna. See on midagi enamat kui lihtsalt treening – see on võimalus leida sügavam ühendus iseendaga. Kui oled valmis kogema pilatestreeningu maagiat, siis tule trenni!